Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy

Pani Dorota Werońska

Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia

telefon 22 279 79 15     

Pani Dorota Lage

Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia

telefon 22 572 63 83

Działalność społecznej inspekcji pracy reguluje Ustawa o społecznej inspekcji pracy (Dz.U.1983.35.163 z późn.zm.).

Celem działalności inspekcji jest troska o systematyczną poprawę stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zapewnienie związkom zawodowym niezbędnych warunków do sprawowania skutecznej kontroli przestrzegania warunków prawa pracy.

Społeczna inspekcja pracy reprezentuje interesy wszystkich pracowników i jest kierowana przez zakładowe organizacje związkowe.

Społeczny Inspektor Pracy (SIP) ma prawo kontrolować stan budynków, urządzeń technicznych i sanitarnych, przestrzeganie przepisów prawa pracy, w tym postanowień układu zbiorowego pracy, w szczególności w zakresie bhp. SIP ma prawo brać udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, uczestniczyć w przeprowadzaniu przeglądów warunków pracy, opiniować projekty planów poprawy warunków bhp i planów rehabilitacji zawodowej oraz kontrolować realizacje tych planów. Ma również prawo do podejmowania działań na rzecz aktywnego udziału pracowników w kształtowaniu właściwych warunków bhp oraz oddziaływać na przestrzeganie przez pracowników przepisów i zasad bhp.

Uprawnienia Społecznego Inspektora Pracy są bardzo szerokie. Inspektor ma prawo wstępu w każdym czasie do pomieszczeń i urządzeń zakładu pracy dla wykonywania swoich zadań. Ma prawo żądać od kierownika zakładu pracy oraz innych kierowników, a także od pracowników informacji i dokumentów wchodzących w zakres jego działania. W razie stwierdzenia nieprzestrzegania przepisów, SIP informuje o tym kierownika zakładu pracy. Inspektor może również żądać odsunięcia pracownika od pracy jeżeli stwierdzi naruszenie przez niego przepisów i zasad bhp na stanowisku pracy. Społeczny Inspektor Pracy może wydać kierownikowi zakładu pracy pisemne zalecenia usunięcia w określonym czasie stwierdzonych uchybień.

Społecznego Inspektora Pracy wybierają i odwołują pracownicy zakładu pracy na 4-letnią kadencję. Wybory SIP przeprowadzają organizacje związkowe na podstawie uchwalonych przez siebie regulaminów wyborów.