31 października 2018

Trwa spór w PLL LOT. Od pierwszego dnia strajku w imieniu mazowieckich struktur OPZZ byłem u boku strajkujących pilotów i stewardess, dając im pełne wsparcie i organizując pikiety wsparcia z nimi. Uczestnicy strajku byli ofiarami mobbingu, gróźb, szantażu, manipulacji. Zarząd spółki na wiele sposobów próbował ich zastraszyć i zniechęcić do strajkowania, grożąc wysokimi karami. Mimo to strajk przetrwał, a obecnie trwają negocjacje związków zawodowych z zarządem, z których został odsunięty znienawidzony prezes Rafał Milczarski. Dzięki stanowczej i konsekwentnej postawie liderów związkowych wszyscy strajkujący wraz ze zwolnioną dyscyplinarnie już kilka miesięcy temu, Moniką Żelazik zostali przywróceni do pracy, cofnięto też naganę dla kapitana Adama Rzeszota. Negocjacje są trudne, ponieważ załoga nie ufa prezesowi, który wielokrotnie oszukał związkowców. Nawet w trakcie negocjacji pracownicy byli wzywani na dyscyplinujące rozmowy do przedstawicieli władz firmy, a głównej negocjatorce strony związkowej grożono procesem za obronę prawa do strajku. Dlatego wciąż musimy być czujni i nie możemy odpuszczać. Nasza Rada niezmiennie wspiera protestujących i apeluje o solidarność do innych organizacji związkowych!

Główny Urząd Statystyczny podał szacunkowe informacje odnośnie szarej strefy w Polsce. Zgodnie z najnowszymi danymi w ubiegłym roku liczba osób, które wykonywały pracę nierejestrowaną przynajmniej raz wyniosła 880 tys. W odniesieniu do ogólnej liczby pracujących w Polsce według kryterium stosowanego w BAEL (16,4 mln osób) zbiorowość ta stanowiła 5,4%. Większość osób pracujących w szarej strefie stanowili mężczyźni – 61,3%. Biorąc pod uwagę poziom wykształcenia osób wykonujących pracę nierejestrowaną widać, że najliczniejszą grupę stanowiły osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (35,7%) oraz z wykształceniem średnim zawodowym i ogólnokształcącym (30,3%). W mniejszym stopniu pracę w szarej strefie deklarowały osoby z wykształceniem wyższym i policealnym – 17,7% oraz z wykształceniem gimnazjalnym i poniżej tego poziomu – 16,3%. Dla 420 tys. osób wykonujących pracę nierejestrowaną w 2017 roku praca ta stanowiła pracę główną. Dla 460 tys. osób praca nierejestrowana miała charakter pracy dodatkowej. Z badania wynika, że w szarej strefie najczęściej prowadzone były prace ogrodniczorolne. Wykonywało je 15,0% osób wykonujących pracę nierejestrowaną. Dużą grupę osób pracujących w szarej strefie stanowiły również osoby zajmujące się remontami i naprawami budowlano-instalacyjnymi – 11,4%, a także usługami budowlanymi i instalacyjnymi oraz opieką nad dzieckiem lub starszą osobą – po 9,1%.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego we wrześniu 2018 r. Wynika z nich, że pod koniec września stopa bezrobocia wyniosła 5,7% i w porównaniu do września 2017 r. spadła o 1,1 pkt. proc., a w porównaniu do sierpnia 2018 r. spadła o 0,1 pkt proc. W urzędach pracy na koniec września zarejestrowanych było 947,4 tys. bezrobotnych, czyli o 169,7 tys. mniej niż rok wcześniej i o 11,2 tys. mniej osób niż miesiąc wcześniej. GUS przedstawił też dane dotyczące liczby bezrobotnych oraz stopy bezrobocia według województw, podregionów i powiatów. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim – 9,9%, a najniższą w województwie wielkopolskim – 3,2%, śląskie – 4,4% i małopolskie – 4,7%. GUS podał też dane dotyczące stopy bezrobocia w poszczególnych podregionach i powiatach. Wynika z nich, że najwyższe bezrobocie jest w powiecie szydłowieckim (woj. mazowieckie) – 23,3% i braniewskim (woj. warmińsko-mazurskie) – 20,6%, a najniższe w Poznaniu (woj. wielkopolskie) – 1,2% oraz powiecie wolsztyńskim oraz powiecie poznańskim (woj. wielkopolskie) – po 1,4%. Okazuje się więc, że wciąż stopa bezrobocia na terenie kraju jest bardzo zróżnicowana.

3 listopada w Unii Europejskiej obchodzono Dzień Równości, który przypomina o dużej skali nierówności płacowych między mężczyznami i kobietami. Z tegorocznych danych Eurostatu wynika, że różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w krajach Unii Europejskiej wynosi aż 16,7%. Niestety w większości państw władze nie podejmują działań na rzecz ograniczenia skali nierówności. Jednym z nielicznych wyjątków jest Islandia, w której lukę w płacach między płciami uznaje się za przestępstwo, zaś Niemcy pracują nad prawem, które zobowiąże firmy do ujawniania różnic płacowych. Na polskim rynku pracy wciąż utrzymuje się znacząca dyskryminacja kobiet. Z niedawnego raportu GUS wynika, że mężczyźni w Polsce zarabiają średnio o 18,3% więcej niż kobiety. Dzieje się tak, chociaż kobiety są znacznie lepiej wykształcone niż mężczyźni.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska ogłosiła, że nie ma i nigdy nie było żadnych planów rozszerzenia zakazu handlu na soboty. Jest to odpowiedź na wniosek Solidarności, aby rozszerzyć obowiązujące ograniczenie handlu w niedzielę o kilka wieczornych godzin w sobotę i o pierwsze godziny poniedziałku. Ostatecznie postulat Solidarności nie został uwzględniony, jednak regularnie powraca do debaty publicznej. Solidarność wskazuje, że wielkie sieci handlowe znacznie wydłużyły godziny otwarcia sklepów w weekendy, a w poniedziałku ich pracownicy muszą pojawiać się wczesnym rankiem, by przygotować placówki do pracy. Od początku Rada mazowiecka OPZZ jest krytyczna wobec pomysłów Solidarności na tym polu, ponieważ centrala Piotra Duda objęła zakazem tylko duże sklepy, a małe placówki handlowe, gdzie płace są najniższe, a warunki pracy najgorsze, mogą być otwarte we wszystkie niedziele i święta. Kolejne ograniczenia dotyczące wyłącznie dużych sklepów są propozycją niespójną i niekonsekwentną. Naszym zdaniem znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie 2,5 razy wyższych stawek za każdą pracę w niedzielę – tak w handlu, jak i w innych branżach.

Prawo i Sprawiedliwość błyskawicznie proceduje ustawę, zgodnie z którą 12 listopada 2018 roku ma być ogłoszony świętem narodowym – Narodowym Świętem po Narodowym Święcie Niepodległości. Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej i władze powinny podjąć działania na rzecz skrócenia czasu pracy. Niestety rozwiązanie proponowane przez partię rządzącą to kolejny przykład pisania prawa na kolanie i wprowadzania zmian legislacyjnych bez żadnych konsultacji społecznych. Ustawa nie spełnia warunków dobrej legislacji i nie powinna być wdrażana w tym trybie. Zmiany dotyczące czasu pracy i dni wolnych nie powinny być podejmowane z dnia na dzień. Zamiast arbitralnego ustanawiania dni wolnych, znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 32 dni i skrócenie tygodnia pracy do 38, a docelowo 35 godzin.

Z raportu PwC i banku UBS wynika, że w ubiegłym roku wartość majątków światowych miliarderów wzrosła aż o 20%, czyli o 1,4 bln dolarów. Superbogaci w ubiegłym roku zarobili więcej niż kiedykolwiek w historii. Łączny majątek 2158 miliarderów wzrósł do 8,9 biliona dolarów. Autorzy raportu wskazują na pokolenia rodzin, które mają wpływ na biznes, bankowość, politykę, filantropię czy sztukę. Mamy do czynienia z dziedziczeniem bogactwa, co sprawia, że miliarderami są ludzie, którzy nie mieli żadnych zasług ani nie wykonali żadnej pracy, a są bardzo bogaci jedynie z powodu urodzenia się w bogatej rodzinie. Zarazem około 800 mln ludzi żyje za mniej niż 60 dolarów miesięcznie. Oto miara absurdalnej niesprawiedliwości współczesnego świata.

Kolejny raz zachęcam do spotkań z psychologiem – psychoterapeutą, z którym nasza Rada nawiązała współpracę. Pani psycholog, członkini naszej organizacji związkowej, oferuje bezpłatną pomoc koleżeńską w zakresie wsparcia psychologicznego. Kilka dni temu nasza koleżanka wsparła między innymi strajkujących w PLL LOT, za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni. Przy zachowaniu tajemnicy zawodowej obowiązującej psychologów, będzie można porozmawiać o problemach, zastanowić się nad ich rozwiązaniem lub wspólnie poszukać wsparcia innych specjalistów. Godzinne spotkania odbywają się w czwartki, od 16.30, w biurze naszej Rady. Aby się umówić na spotkanie, prosimy o telefon do naszego biura – (22) 551 56 36. Jeżeli potrzebujecie dodatkowych informacji możecie też pisać na mail: warszawa@opzz.org.pl Jednocześnie zachęcamy do podobnych inicjatyw przedstawicieli innych branż i regionów. Dodatkowe usługi, w tym wsparcia psychologicznego, mogą przyciągać do nas nowych związkowców i poprawić wizerunek związków zawodowych w społeczeństwie. Dlatego zachęcam do podobnych inicjatyw inne nasze struktury branżowe i terytorialne.

Piotr Szumlewicz, przewodniczący Rady OPZZ województwa mazowieckiego

https://www.facebook.com/opzzmazowsze/

https://www.facebook.com/PiotrSzumlewicz/